Polskie wydanie gry fabularnej Kena St. Andre „Tunnels & Trolls” jest już dostępne w sklepie wydawnictwa Ragana.
Liczący 44 strony podręcznik można nabyć w dwóch wersjach:
– drukowanej (oprawa miękka; wersja elektroniczna w zestawie) – cena 20 zł plus koszt wysyłki,
– elektronicznej – cena 6 zł (w pakiecie PDF, EPUB, MOBI, AZW3).
Podręcznik zawiera zasady tworzenia i rozwoju postaci, wskazówki na temat projektowania podziemi, listę broni i ekwipunku, księgę czarów, zasady walki i tworzenia potworów (w wersji prostej i rozszerzonej) oraz rady dla Władców Podziemi.
Wersję polską „Tunnels & Trolls” na podstawie wznowienia z 2013 roku opracowało k6 trolli. Podręcznik ukazał się nakładem wydawnictwa Ragana. Wydanie przygotowano w zgodności z oryginałem, stosując zbliżone kroje pisma, zachowując konwencję typograficzną oraz błędy popełnione przez autora.
Do pobrania: fragment podręcznika (PDF)
O „Tunnels & Trolls”
Napisana i wydana w 1975 roku przez Kena St. Andre „Tunnels & Trolls” to jedna z najstarszych gier fabularnych. Podczas rozgrywki drużyna śmiałków wkracza do podziemi, by walczyć z potworami, zdobywać skarby, potęgę, sławę i chwałę.
Do wyboru są trzy typy postaci: wojownik, mag oraz łotr. Po stworzeniu bohaterów jeden z graczy staje się Władcą Podziemi, sprawującym pieczę nad rozgrywką. Kolejny zostaje przedstawicielem grupy – zwanym Rzecznikiem lub Dowódcą – i pełni funkcję łącznika między drużyną a prowadzącym rozgrywkę, przedstawiając mu wspólnie podjęte decyzje i poczynania postaci (dzięki temu można grać w naprawdę starym stylu, nawet w kilkanaście osób). Władca Podziemi przygotowuje przed sesją mapę lochów, które będą eksplorować postacie graczy. Ci, którzy przeżyją wyprawę i powrócą na powierzchnię, mogą za zdobyte skarby rozwinąć swoje umiejętności, opłacić najemników, nabyć lepsze wyposażenie, a następnie ponownie wkroczyć do podziemnych tuneli. Im głębiej zejdą, tym potężniejsze napotkają potwory i wspanialsze skarby do zdobycia.
Rozgrywka w „Tunnels & Trolls” to powrót do korzeni RPG. To gra zaledwie o rok młodsza od „Dungeons & Dragons”. Do zabawy wystarczy garść kostek sześciościennych, kilka kartek papieru, coś do pisania i wyobraźnia.